Catalog Cadori Corporate Crăciun 2018

Dragi Parteneri,

Asociația Newco și Amicii, MARCĂ SOCIALĂ Nr.001 TIMIȘ vă propune pentru 2018 Colecția de Cadouri ELEGANCE 2018.

Comandând Cadouri Corporate, susțineți locurile de muncă a persoanelor din asociația noastră! Fiecare bănuț susține salariile beneficiarilor noștri!

Asociația Newco și Amicii -MARCĂ SOCIALĂ Nr.001 TIMIȘ Societate de Inserție Socială a Persoanelor cu Dizabiltăți.

Economia Socială s-a dezvoltat din necesitatea de a găsi solutii noi, inovatoare unor probleme sociale, economice sau de mediu ale comunităților și pentru satisfacerea nevoilor membrilor comunității care sunt ignorate sau insuficient acoperite de sectorul public sau privat.

Economia Socială include forme diverse de organizare și/sau juridice cum ar fi: cooperativele, societățile mutuale, asociațiile, fundațiile.

Scopul principal al Economiei Sociale, în comparație cu scopul economiei de piață, nu este obținerea de profit, ci constă în îmbunătățirea condițiilor de viață și oferirea de noi oportunități pentru persoanele dezavantajate sau făcând parte din categorii vulnerabile.

Economia socială acordă prioritate unui model de intreprindere (intreprindere de economie socială)* care nu se poate caracteriza prin dimensiuni sau prin sectoarele în care își desfășoară activitatea, ci prin respectarea unor valori comune printre care se numără:

-supremația participării actorilor sociali, a persoanei și a obiectivelor sociale asupra capitalului;
-apărarea și aplicarea principiului solidarității și al responsabilității;
-comuniunea între interesele membrilor utilizatori și interesul general;
-controlul democratic exercitat de membri organizației/ intreprinderii;
-adeziunea voluntară și deschisă;
-autonomia de gestiune și independenta față de autoritățile publice;
-alocarea celei mai mari părți a excedentului pentru atingerea obiectivelor de dezvoltare durabilă și de furnizare de servicii membrilor în conformitate cu interesul general.

În același timp, intreprinderile de economie socială joacă un rol important în sprijinirea obiectivelor stabilite prin politicile guvernamentale, astfel:
-ajutând la creșterea productivității și competitivității;
-contribuind la dezvoltarea unei societati inclusive si participative;
-incurajand si abilitand membrii comuniatii sa participe la rezolvarea unor probleme locale;
-oferind o nouă modalitate de furnizare a serviciilor publice.

De 8 ani activăm în sectorul social și mulțumim tuturor celor care cred în noi și ne susțin proiectele!

Asociația Newco și Amicii MARCĂ SOCIALĂ Nr.001 TIMIȘ vă propune pentru 2018 Colecția de Cadouri ELEGANCE 2018.

Prin achiziția acestor Cadouri pentru Clienții Importanți, pentru Angajații cu Merite Deosebite sau pentru Persoanele Dragi, susțineți și locurile de muncă ale persoanelor cu dizabilități din cadrul Asociației noastre!

Un gând frumos și plin de rafinament, făcând în același timp și o faptă bună!

VEZI CATALOG!